top of page

En iyi barkod yazdırma yönü nasıl seçilir?

Barkodları yazdırırken dikkate alınması gereken pek çok şey vardır, ancak bazen gözden kaçan şeylerden biri de barkod yazdırma yönüdür. Yani, barkodları "bahçe çit" / "picket fence" olarak mı yoksa "merdiven" / "ladder" olarak mı basmalısınız?

Baskı Kafasının Anatomisi Farkı anlayabilmek için termal baskı yoluyla barkod oluşturmaktan sorumlu teknolojiyi anlamak önemlidir. Direkt termal ve termal transfer yazıcıların her ikisi de aynı baskı teknolojisini kullanır. Mikroskobik ısıtma elemanları, yazıcı kafası adı verilen yerde doğrusal olarak dizilir. Bu ısıtma elemanları, etiket veya etiket/termal ribon kombinasyonu altında hareket ederken etkinleştirilir ve aşağıdaki etikette görünen metin ve barkodlar oluşturulur. Çitler ve merdivenler nelerdir? Bahçe çiti ve merdiven terimleri, etikette basılı olduğuşekliyle barkod yazdırmayönünü ifade eder. Bahçe çiti barkod, barkodun etiket boyunca yatay olarak konumlandırılmasıdır. Merdiven barkod,barkodun etiket boyuncadikey olarak konumlandırılmasıdır. Merdiven barkodları genellikle kriyojenik şişeler, mikro tüpler ve Falcon tüpleri gibi küçük silindirik öğeleritanımlamak için kullanılan etiketlere basılır. Hangisini seçmelisiniz? Bahçe çit "picket fence" Bahçe çit tipi genellikle daha yüksek kalitedebarkodlar sağlar, çünkü yazıcı kafasındaki ayrı ayrı öğeler belirli bir süre boyunca sabit bir şekilde ısıtılır, böylece barkod kenarları daha temiz olur. Daha temiz barkodlar, daha doğru okundukları ve envanterinize ve iş akışınıza hata verme olasılıklarının daha düşük olduğu anlamına gelir. Barkod yazdırmak için bahçe çiti kullanmanın dezavantajı, yazdırma kafasının bir parçasının yanması durumunda bir hata olup olmadığını anlayamamanızdır; barın tamamı kaybolacak ve bunu fark etmek neredeyse imkansız olacaktır; bu, sonraki başarısız taramalara neden olabilir. Buna karşı koymak için, barkodun okunabilir alanının dışında, barkodun üstüne veya altına yatay bir çizgi yazdırabilirsiniz. Bu şekilde, yazıcı kafasının bir parçası arızalanırsa, yatay çubukta bir kesinti olarak hemen görünür. Bu, kullanıcıyı hatalı barkodları değiştirmesi ve yazıcı kafasını hemen değiştirmesi konusunda bilgilendirecektir.Merdivenler "ladder"

Barkodları merdiven olarak yazdırmanın en iyi yanı, hataların hemen tanınabilmesidir. Yazıcı kafasının bir kısmı yanarsa,tüm çubuklarda eksikbir alan oluşturur. Barkod çoğu durumdayine de okunabilir olacak, ancak kullanıcıyı baskı kafasının değiştirilmesi gerektiği konusunda uyaracaktır.


Ne yazık ki merdiven barkodlar, çit barkodlar ile aynı kaliteyi sağlayamamaktadır. Örneğin, özellikle küçük puntolu barkodlariçin kenarlar bulanıklaşarak tarana bilirliği azaltabilir.


Zamanla, merdivenle yazdırma da yazdırma kafasında aşırı aşınmaya neden olabilir. Bu nedenle, yüksek baskı hızları için baskı merdivenleri önerilmez. Bunun nedeni, yazıcının ısıtıcıları, barkod başına birkaç kez sürekli açılıp kapatıldığı için bu hızlardahızlı bir şekilde yanabilmesidir.


Özet olarak

Bahçe çit tip şekilde üretilen barkodların kalitesi genellikle daha yüksek olduğundan ve yazıcı kafanızın işlevini doğrulamak için yalnızca ek bir yatay çizgi gerektiğinden, çoğu uygulama için çit tipi barkod kullanmanızı öneririz.


Konik tüpler gibi uzun, silindirik nesneleri tanımlamak için merdiven tip barkodlar daha iyidir, ancak bu yöntemle yüksek hızlarda yazdırmadan kaçınılmalıdır. Gerekirse, kaliteyi sağlamak için barkod doğrulama da uygulanabilir.Tüm termal yazıcı kafa ihtiyaçlarınız için bizimle iletişime geçebilirsiniz.


Avery/Novexx, Zebra, Sato, Datamax

5 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page