top of page

Kodlama ve Markalamada Doğru Mürekkep Seçimi ve Kullanımı

Güncelleme tarihi: 9 Eyl 2022

Farklı yüzeylere baskı yapmak için doğru mürekkep püskürtmeli cihaz teknolojisini ve mürekkebi seçmek gerekmektedir. Her bir yüzey için hangi mürekkebin en iyi olduğunu belirleyen birden fazla değişken ve faktörün göz önünde bulundurulması gerekmektedir.


Mürekkebin uygulanacağı yüzey

Mürekkep seçimi yüzeye bağlıdır. Yüzeyler ya "gözenekli" (porous) mürekkebi emen, ya da "gözeneksiz" (non-porous) mürekkep yayan olarak ayrılmaktadır. Su bazlı, alkol bazlı ve solvent bazlı mürekkepler gözeneksiz yüzeylerde buharlaşarak veya gözenekli malzemeler tarafından emilerek tutunurlar. Kimyasal reaksiyon gerektiren iyileştirebilir mürekkeplerde (curable inks) mürekkebi sertleştirmek için reaksiyon oluşturan bir enerji kaynağı gerekir. Bu mürekkepler, UV ışığına veya elektron ışını enerjisine tepki veren maddeler içermektedir.


Mürekkep çeşitleri

Su Bazlı mürekkep (Water-based ink), Yağ bazlı mürekkep (Oil-based ink), Solvent bazlı mürekkep (Solvent-based ink), Alkol bazlı mürekkep (Alcohol base ink), UV ışın kurumalı mürekkep (UV-curable ink). Ayrıca yüzeye ve endüstriye dikey olarak hizmet eden güvenlik mürekkepleri, gıda mürekkepleri, tekstil mürekkepleri ile inşaat ve mimarı yapılar için inorganik mürekkepler bulunmaktadır.


Doğru mürekkebin doğru teknoloji kodlama cihazında kullanımı

Mürekkep türleri, dört farklı kodlama teknolojisinin, Termal mürekkep püskürtmeli [TIJ], piezo [HR] ve sürekli mürekkep püskürtmeli [CIJ], damlacık püskürtmeli [DOD] püskürtme sistemlerine uygun formülasyonlar gerektirir.


Çevre ile ilgili faktörler

Sıcaklık – Baskı ortamının çalışma sıcaklığı çok yüksek olduğunda, solvent hızlıca buharlaşıp, mürekkebin viskozitesini arttırabilir. Hava ve Yüzey kalitesi – Toz ve kalıntı, yapışma ve baskı kalitesini olumsuz etkileyebilir. Yüzey üzerindeki uygulama öncesi ve sonrası tabaka, yağ, kirlilik de önemli birer etkendir.

11 görüntüleme0 yorum
bottom of page